XII Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu

 

    "Nie bądźcie obojętni.
    - Jeśli będziecie obojętni, to nawet się nie obejrzycie, a jakieś Auschwitz spadnie na was z nieba."

    Marian Turski, 27. 01. 2020 r. - uroczystości w 75. rocznicę wyzwolenia przez Armię Czerwoną niemieckiego obozu w Oświęcimiu

       W dniu 29 stycznia odbyła się w naszej szkole uroczystość w ramach XII Obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu na Podkarpaciu, których głównym organizatorem jest Uniwersytet Rzeszowski.

     Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Nina Kitlińska, która przedstawiła obecnym w sali uczniom klas VI – VIII SP przybyłych do naszej szkoły gości. Następnie obejrzeliśmy program słowno-muzyczny, zaprezentowany przez uczniów klasy VII a oraz występ chóru szkolnego, który zaśpiewał dwa utwory o naszym Patronie. W tle można było oglądnąć prezentację obrazującą omawiane przez uczniów treści. Całości zaś dopełniła piękna dekoracja. Nad przygotowaniem uropczystości czuwały panie: Magdalena Francikowska, Dorota Gnyp, Justyna Haligowska, Elżbieta Orłoś i Małgorzata Techman.

     Po występie uczniów nadszedł czas na wykłady naszych gości. Jako pierwsza wystąpiła siostra Katarzyna Kowalska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Syjonu ze swoim wykładem pt. ,,Rola Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej z Syjonu w dialogu chrześcijańsko-żydowskim”. Następnie głos zabrał pan Szymon Jakubowski – redaktor naczelny Podkarpackiej Historii z wykładem „Bracia Kahane – żydowscy bohaterowie Powstania Styczniowego."

     Na zakończenie spotkania Pani Dyrektor zachęciła zebranych w sali uczniów, aby zainteresowali się historią naszej miejscowości i naszego regionu. Najlepszą do tego okazją są rozmowy z żyjącymi świadkami historii – babciami i dziadkami.